Każdy kto posiada w swoim domu Kostkę Rubika lub inne łamigłówki, dobrze wie jak ona wygląda po jakimś czasie użytkowania. Naklejki się zadzierają, odklejają - co w dużym stopniu wpływa na to, że niezbyt chętnie po nią później sięgamy. 
Od jakiegoś czasu na rynku coraz częściej spotykamy kostki na tzw. kolorowym plastiku. Mają one różne odcienie: fluo, bright, half-bright, jelly, pastelowe itp. Niezależnie jednak od obecnej mody, jest mnóstwo osób, które wybierają łamigłówki na czarnym plastiku bazowym (lub innym) z naklejkami. 

Zacznijmy od początku?

Co jest czynnikiem, który decyduje jaki rodzaj kostki a raczej plastiku bazowego wybieramy? Głównie indywidualne upodobania, to jak długo "siedzimy" w speedcubingu, wiek a nawet to, czy ktoś ze szkoły ma już jakiś model, który nam przypadł do gustu lub nie. 
W przypadku osób dorosłych, często brane są pod uwagę też względy bezpieczeństwa i higieny. Nie ma co ukrywać, że kostka bez naklejek, jest w pewnym sensie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Można śmiało ją wyczyścić przy pomocy ciepłej wody z płynem, obsuszyć i dalej cieszyć się przez długie miesiące a nawet lata naszą układanką.
Co jeszcze jednak decyduje o tym, że część osób wybiera tradycyjne kostki z naklejkami? Kostka po wymianie naklejek, odpowiednim wyczyszczeniu wygląda jak nowa, w przypadku kostek stickerless (na kolorowym plastiku) nie ma takiej pewności. Kostki takie bowiem się rysują i widać to na ich powierzchni. Co wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Nie ma jednak co kryć, że w tej chwili na rynku jest mnóstwo świetnych produktów w bardzo niskich cenach. Posiadają nawet magnetyczne pozycjonowanie.     

Jak prawidłowo okleić Kostkę Rubika 

Podstawowa sprawa, to zaopatrzyć się w komplet naklejek, których będziesz potrzebować. W naszym sklepie mamy ponad 17o rodzajów naklejek. Z pewnością coś znajdziesz dla siebie. Wejdź w kategorię naklejki i poszukaj, lub po prostu skorzystaj na sklepie z wyszukiwarki (warto wpisać nazwę kostki, np. weilong):

katalog naklejek

Przygotowanie kostki

Jeżeli zakupiłeś już naklejki, masz je w domu to warto zabrać się za naszą starą kostkę w której chcemy wymienić naklejki.
Pierwsze zadanie, to ściągnięcie starych naklejek. Można to zrobić za pomocą karty plastikowej, nożyka tapicerskiego itp. Prosimy zachowujcie ostrożność, szczególnie gdy używacie bardziej ostrego narzędzia. Jeżeli nie macie wprawy albo jesteście jeszcze za młodzi na takie działania, poproście o pomoc dorosłych.

ściąganie naklejek

Następnie wyczyść kostkę z pozostałości starych naklejek. Możesz to zrobić bardzo szybko za pomocą naszego środka  IPA Cleaner - Czyścik do kostek 100 ml.
Koszt nie duży a ułatwia znacznie pracę. W zestawie dostaniesz też ściereczkę, którą pozbędziesz się najdrobniejszych resztek starej okładziny kostki. 


usuwanie kleju po naklejkach
small instrukcja IPA

Pamiętaj jednak, że od samego początku musisz dbać o czystość dłoni, narzędzi, stołu i otoczenia. Wszystko co jest w obrębie stanowiska pracy musi być jak najbardziej czyste. W innym przypadku, wszystko będzie się przyklejać do kostki, folii transferowej i samych naklejek. Jest wtedy duże ryzyko, że te zanieczyszczenia dostaną się też pod samą naklejkę. Trudno już wtedy coś zrobić. Pamiętaj też o dobrym oświetleniu.

Etap oklejania kostki

Po takim przygotowaniu kostki można ją zacząć oklejać. Można zrobić to na kilka sposobów. Początkujący robią to pojedynczymi elementami (kwadracikami), natomiast osoby, które nabrały wprawy robią to całymi ściankami. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i warto się odważyć. Bardzo w tym pomaga załączona do większości zestawów folia transferowa. Z całą pewnością, takie oklejenie będzie lepiej wykonane.  

naklejki folia transferowa

oklejanie ściany


folia ściąganie

Po tym zabiegu kostka jest już prawie gotowa. Wystarczy dokładnie jeszcze sprawdzić oklejeni i następnie nasmarować kostkę. Smarów do speedcubingu mamy sporo. Możesz je znaleźć tutaj: SMARY
A
rtykuł posiłkowany był instruktażowymi filmikami nagranymi na nasze potrzeby. Dostępne są tutaj:

Film od Oliwia Jaworska

Film od Sajwo