Układanki logiczne dla dzieci i dorosłych od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Nie bez powodu – w końcu są doskonałym sposobem na połączenie rozrywki z doskonaleniem logicznego myślenia. Jedną z propozycji jest speedcubing. Co to takiego i jaką kostkę wybrać spośród propozycji dostępnych w sklepie SpeedCube? Odpowiedzi na te i inne pytania przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule. Zaczynamy!

Speedcubing – co to jest?

Słysząc nazwę speedcubing, zastanawiasz się co to takiego? Jest to dyscyplina sportowa, która jest dość nowa. Jej powstanie zawdzięczamy zaprojektowaniu kultowej już kostki Rubika, którą przedstawił światu w 1974 r. węgierski architekt Ernő Rubik. Speedcubing, jak sama nazwa wskazuje, polega na układaniu kostek sportowych na czas. Kto szybszy, ten lepszy! Co ciekawe, dyscyplina zyskała tak ogromną popularność, że zdecydowano o zorganizowaniu oficjalnych mistrzostw świata w układaniu łamigłówek, które odbywają się od 1982 r. Od 2003 r. speedcuberzy spotykają się co dwa lata, na przykład w Toronto, Budapeszcie, Bangkoku, Las Vegas, Paryżu czy Melbourne. W zeszłym roku uczestnicy rywalizowali ze sobą w aż 18 konkurencjach, marząc o zdobyciu tytułu potwierdzającego bycie najlepszym speedcuberem na świecie. Mówiąc o historii speedcubingu, warto również wspomnieć o przełomie dla dyscypliny, który miał miejsce wraz z pojawieniem się Internetu. To właśnie wtedy pasjonaci układanek logicznych zaczęli zrzeszać się na forach oraz wymieniać doświadczeniami i poradami.

Mistrzostwa świata w speedcubingu

Wiesz już, że pierwsze mistrzostwa świata w speedcubingu odbyły się w 1982 r. W Budapeszcie wzięło udział 19 państw, a zwycięzcą został Ming Thai ze Stanów Zjednoczonych, który ułożył kostkę 3x3 w 22.95 sekund. Co ciekawe, mistrzem świata w 2011 r. został Polak – Michał Pleskowicz, któremu udało pobić się ten rekord o kilkanaście sekund! Jego wynik wyniósł 8,65, a sam zawodnik pokonał przedstawicieli aż 35 różnych krajów. Jeśli chodzi o oficjalne konkurencje i rekordy, to podczas mistrzostw bierze się pod uwagę zarówno czas pojedynczego ułożenia kostki, jak i średnią z 3 na 5 środkowych odczytów stopera. W 2019 r. uczestnicy rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach jak 2x2x2 Cube, Rubik's Cube, 4x4x4 Cube, 5x5x5 Cube, 6x6x6 Cube, 7x7x7 Cube, Megaminx, Pyraminx, Square-1, Rubik's Clock, Skewb, 3x3x3 Blindolded, 4x4x4 Blindfolded, 5x5x5 Blindfolded, 3x3x3 Multi-Blind, 3x3x3 One-handed, 3x3x3 With Feet czy 3x3x3 Fewest Moves. Jak widzisz, organizatorzy nie mogą narzekać na brak kreatywności. Podczas mistrzostw świata w speedcubingu przedstawiciele krajów mogą próbować swoich sił w układaniu logicznych kostek jedną ręką, z zasłoniętymi oczami, a nawet stopami!

Speedcubing – jaką kostkę wybrać na początek?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze speedubingiem? Wiesz już co to, więc czas sprawdzić, która kostka będzie strzałem w dziesiątkę. Choć najpopularniejszym wyborem wydaje się być kultowa już kostka Rubika 3x3, to na niej Twoje możliwości się nie kończą. Możesz zdecydować się na zakup różnorodnych układanek logicznych o różnych stopniach zaawansowania, które znajdziesz na przykład w naszym sklepie internetowym. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze speedcubingiem, strzałem w dziesiątkę będą akcesoria 2x2x2 lub 3x3x3. Nieskomplikowane modele ułatwią Ci naukę, jednocześnie zachęcając Cię do doskonalenia swoich umiejętności i próbowania swoich sił z bardziej zaawansowanymi kostkami. Co ciekawe, wspomniane produkty sprawdzą także rewelacyjnie w przypadku dzieci. W końcu kto powiedział, że speedcubing jest zarezerwowany wyłącznie dla dorosłych! W ofercie znajdziesz kolorowe modele w kształcie trójkąta, sześcianu, a nawet okrągłym, dzięki czemu bez problemu wybierzesz idealną kostkę dla siebie lub malucha.

Speedcubing dla zaawansowanych

Speedcubing nie jest Ci obcy i od miesięcy, a nawet lat spędzasz wolne chwile na układaniu logicznych kostek? W takim razie modele 2x2x2 czy 3x3x3 nie będą już wystarczające. U zaawansowanych speedcuberów, którzy chcą kontynuować rozwijanie swoich umiejętności, najlepiej sprawdzą się akcesoria magnetyczne w takich wariantach jak 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7 i większych. Nie boisz się wyzwań? W takim razie postaw na kostki Megaminx, Pyraminx czy Skewb, dzięki którym zafundujesz sobie wielogodzinną rozrywkę.

Dlaczego warto spróbować swoich sił w speedcubingu?

Zarówno speedcubing, jak i pozostałe układanki logiczne to przede wszystkim doskonały sposób na połączenie wielogodzinnej rozrywki z rozwojem umiejętności manualnych i logicznego myślenia. Już kilka godzin spędzonych z kostką w ręku pomoże Ci także w redukcji stresu. Co więcej, stawiając na speedcubing, stajesz się częścią wyjątkowej społeczności i możesz nawiązywać kontakt z fanami układania kostek z całego świata.